Rusztowania Elewacyjne

...systemy rusztowań w Polsce

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start
Ocena uĹźytkownikĂłw: / 0
SłabyŚwietny 

Rusztowania Certyfikaty - Fakty i Mity


Rusztowania certyfikatNa polskim rynku - od dłuższego czasu - panuje niepewność dotycząca tego, jakie papiery są wymagane do sprzedaży i używania rusztowania. Zamieszanie dotyczy nie tylko samych klientów ale co ciekawe ,firmy handlujące rusztowaniami nie są pewne, jakie "papiery" powinny dawać do sprzedawanych rusztowań, a jakich nie powinni wymagać kupujący.

Znak CE. W Polsce rusztowania nie podlegają oznakowaniu znakiem CE, gdyż nie są objęte tzw. Dyrektywami Nowego Podejścia Unii Europejskiej.

Certyfikatu "B" na rusztowania. Certyfikat ten jest wolontaryjny czyli dobrowolny. W zasadzie, jest znakiem którego pozyskanie ma wymiar głównie marketingowy, a nie prawny. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej certyfikat na znak "B" przestał być dokumentem wprowadzającym wyroby na rynek. Zaczęły obowiązywać zasady unijne, wg których to producent, a nie niezależna jednostka potwierdza zgodność produkowanego przez niego wyrobu z normami. Pozyskanie certyfikatu, to proces długotrwały i kosztowny, dlatego rusztowania nim opatrzone, są niejednokrotnie droższe od tych bez tego znaku ,a rusztowanie najczęściej to samo. Więcej na stronie certyfikacji B.

Dodatkowo warto zapytać czego dotyczy Certyfikat B. Czasem niektóre firmy, żeby ograniczyć koszty certyfikacji, robią go na jeden rodzaj oferowanego przez siebie typu rusztowania, a czasem nawet na jeden rodzaj podestu (na drewno albo stal). Jest to tańsze, szybsze i łatwiejsze a efekt marketingowy ten sam bo reklamują się jako posiadacze tego certyfikatu, nie wspominając na co właściwie jest on zrobiony. Dlatego jak sprzedawca powie, że jego rusztowanie ma Certyfikat B zapytaj konkretnie na co i czy na pewno na ten rodzaj podestu jaki oferuje? Najlepiej niech ci prześle jego kopię. Jeśli już kupiłeś rusztowanie z certyfikatem B, zobacz czy dostałeś na odpowiedni rodzaj rusztowania i podest, a jeśli dostałeś na niewłaściwy, poproś o ten jaki obiecał dostarczyć sprzedawca, bo za certyfikat zapłaciłeś.

Na koniec - co powinno być dawane do rusztowania?

Przy zakupie rusztowania powinniście otrzymać dwa dokumenty:

  • Deklaracja zgodności rusztowania z normą PN-M-47900 która wystawiana jest przez producenta. Producent bierze w niej na siebie pełną odpowiedzialność za zgodność wyrobu z obowiązującymi przepisami. Czyli jeśli by się okazało, że z rusztowaniem jest coś nie tak - nie spełnia norm bezpieczeństwa - to nie wasz problem tylko tego co tą deklarację wystawił. Rusztowania mogą również zostać wyprodukowane w oparciu o normy europejskie PN-EN 1004 - dla rusztowań ruchomych (przejezdnych) i PN-EN 12810 - dla rusztowań elewacyjnych.
  • DTRkę (Dokumentacje Techniczno Ruchową) określa ona zasady, warunki i sposób montażu rusztowania. Jest to w zasadzie swoista instrukcja obsługi rusztowania czyli jak je ustawić.

... i to  wszystko.

Masz pytania, sugestie -  napisz do nas.

 
ANKIETA | Co sądzisz o dotacjach ?
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 47 gości 

REKLAMY:

Rusztowania Ceny!
Ceny zestawów w e-sklep!
Sprawdź ile kosztuje rusztowanie
Rusztowania plettac !!!

        ---------

Rusztowania Przejezdne!
PROMOCJE w e-sklep!
Transport w Polsce Gratis.
ProTec|STABILO|PROMOCJE!!!