Rusztowania Elewacyjne

...systemy rusztowań w Polsce

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start

Rusztowania Budowlane - zbędne/niezbędne elementy rusztowań?

rusztowania podestyZacznijmy od tego, że w wszystkie elementy rusztowania jakie powinny być zastosowane przy ustawianiu rusztowania, rzeczywiście powinno się stosować. Tu nie ma żartów bo chodzi o bezpieczeństwo osób pracujących na rusztowaniu, jak i osób przebywających w bezpośrednim otoczeniu budowy, na której mają  miejsce prace elewacyjne. Wiele firm, zajmujących się na co dzień sprzedażą rusztowań budowlanych, wykorzystuje niewiedzę swoich klientów i proponuje im rusztowanie niekompletne. Firmy te robią to po to, by cena za metr/kwadrat rusztowania, była jak najniższa i w ten sposób mieć argument" niskiej ceny" rusztowania i przekonać, tym samym, klienta do zakupu właśnie u niego. (to jest podstawowy powód dla którego nie powinno sie sugerować tylko ceną metra kwadratowego rusztowania - zawsze płaci się za poszczególne elementy rusztowania nigdy za metr kwadratowy).  Ta zakładka, powstała tylko po to, żeby opisać poszczególne zagrożenia wynikające z niestosowania tych "zbędnych" elementów rusztowania. Dotąd, dopóki wiesz co robisz i świadomie się na to godzisz, to w zasadzie twoja sprawa i twojego spokojnego snu, ale czasem jest tak, że ktoś kto kupuje swoje pierwsze rusztowanie nawet nie wie ,że jest ono niekompletne i po to wyjaśniam te kwestie.

Krawężniki rusztowań:

Zaczynam od krawężników bo to jest element który najczęściej pomija się, w celu zmniejszenia ceny rusztowania. W sumie, krawężniki są tym elementem, którego ( w porównaniu z innymi) najmniej niebezpiecznie jest nie stosować. W przypadku gdy rusztowanie stoi na uboczu - nie na chodniku - teoretycznie (oczywiście w żaden sposób nie zachęcam do tego) można pominąć.

Niebezpieczeństwo braku ich stosowania - to możliwość spadnięcia, czy zrolowania się czegoś z rusztowania i upadku przez co  może być niebezpieczne dla osób przechodzących pod rusztowaniem i pracujących na niższych kondygnacjach*. Każde pole z podestem winno mieć krawężnik wzdłużny plus na końcach rusztowania powiny byc krawężniki czołowe.

Podesty przejściowe.

W zasadzie nie wyobrażam sobie pracy na rusztowaniu, bez podestów przejściowych i w zasadzie ( na szczęście) większość firm nie kombinuje tu zbyt wiele. Spotyka się czasem, kalkulacje w których zamiast pierwszego podestu przejściowego, stosuje się zwykłe podesty drewniane czy stalowe i na pierwsze pole wchodzi sie po drabince. Tu - podobnie jak z krawężnikami  - zagrożenie nie jest duże w porównaniu z innymi "brakami". Czasem nawet niektórzy wykonawcy, celowo nie stosują tych pierwszych podestów przejściowych, w celu zabezpieczenia rusztowania przez zbyt łatwym wejściem na nie dla osób postronnych.

Poręcze pojedyncze rusztowań -  zamiast podwójnych.

Na każde pole powinno przypadać dwie poręcze ( za wyjątkiem pierwszego poziomu - przy ziemi) i tu jest duże pole do obniżenia ceny rusztowania, dlatego pokusa kombinowania też jest duża.

Dwie poręcze są po to, żeby zabezpieczać ludzi pracujących na rusztowania przed wypadnięciem, szczególnie w sytuacji gdy prace na elewacji wymagają przyjęcia pozycji klęczącej czy siedzącej W takim przypadku istnieje niebezpieczeństwo prześlizgnięcia się pod górna poręcza i upadku z rusztowania.

Poręcze czołowe (telewizory, kapelusze) i ramy krańcowe

Oszczędność niewielka a niebezpieczeństwo bardzo duże, szczególnie w przypadku niestosowania ram krańcowych. Przy pracach elewacyjnych, czasem można nie zauważyć gdzie kończy się rusztowanie. Ciarki mnie przechodzą jak o tym pomyślę ale naprawdę niektóre firmy potrafią nie brać w kalkulacji tych elementów - sporo takich ofert na Allegero.

Poręcz czołowa służy właśnie do tego, żeby w przypadku gdy pracując przodem do elewacji ,idzie się w bok nie dojść do końca rusztowania i nie spaść z niego. jeszcze raz ,oszczędność niewielka a niebezpieczeństwo bardzo duże.

Stężenia pól rusztowania.

Ciąg stężeniowy rusztowań, powinien być co 10 metrów. Niektóre firmy zajmujące się sprzedażą rusztowań liczą ciągi stężeniowe co 12, 15 czy 16 metrów, obniżając w ten sposób koszt całości rusztowania. Jest to niezgodne z normami DTR i może się skończyć karą inspektora dokonującego sprawdzenia budowy. 


* Według norm DTR nie jest dozwolone pracowanie dwóch pracowników w tym samym pionie rusztowania jeden pod drugim.Masz pytania, sugestie -  napisz do nas.


 
ANKIETA | Co sądzisz o dotacjach ?
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 48 gości 

REKLAMY:

Rusztowania Ceny!
Ceny zestawów w e-sklep!
Sprawdź ile kosztuje rusztowanie
Rusztowania plettac !!!

        ---------

Rusztowania Przejezdne!
PROMOCJE w e-sklep!
Transport w Polsce Gratis.
ProTec|STABILO|PROMOCJE!!!